Rozhovor s Marcelou (35): Nestyďte se

Bubble

Marcela, 35 let, Frýdek-Místek

„Velkým mýtem je používání menstruačních vložek u inkontinence. Nestyďte se a nechte si předepsat správné inkontinenční pomůcky od lékaře. Mně se hrozně ulevilo.“

Problémy s únikem moči mám již od 2. ročníku střední školy, tehdy mě tato situace zaskočila u hodiny tělesné výchovy, kdy se mi stala nehoda u skoku do dálky. Bylo to pro mě hrozně trapné, styděla jsem se a utekla z hodiny na toaletu. Tehdy jsem začala u sportu používat menstruační vložky. Nevěděla jsem, co s tím, a styděla jsem se o tom mluvit. Přesto jsem si dlouho snažila namluvit, že to mám tzv. „pod kontrolou“. Pořád jsem si byla jistá, že TEN problém brzy odezní.

Problémy začaly v těhotenství

Celá situace se zhoršila mým těhotenstvím v mých 31 letech, kdy se mi tyto nehody stávaly častěji a ve větší míře. Menstruační vložky již nestačily a já si začala připouštět, že mám PROBLÉM. Má situace se stala neúnosnou a já se ocitla před rozhodnutím vystavit se ostudě nebo nadále vše utajit před okolím. 

Pomohl mi gynekolog

U gynekologa jsem nakonec s velkým ostychem nastínila svůj problém. K mému údivu jsem se dočkala pochopení, které mě doslova pohladilo na duši. Vyřešili jsem vhodnou inkontinenční pomůcku pro mě a neskutečně se mi ulevilo, jelikož už vím, že se mohu svěřit doktorovi a dostane se mi pochopení, ale hlavně pomoci. Jsem proto spokojenější a mohu si opět užívat sport, který mi tak chyběl.